Międzynarodowe Konkursy

III Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless (18-19 lipca 2015r.) w Książu:

Sędziowie:

Sędzią głównym był stały gość naszych Konkursów Harmuth Huber, towarzyszyli mu Bruno Kellinghusen i prof. Giuseppe del Grande.

Sędzią rezerwowym był Andrzej Novak-Zempliński.

 

Lista zawodników startujących w Konkursie:

 Wyniki:

 


 

II Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless (12-13.07.2014r.) w Książu:

Sędziami w konkursie byli:

1.Baron Christian de Langlade byly czolowy zawodnik kadry francuskiej w zaprzęgach czterokonnych.Od zawsze związany z konmi właściciel posiadłości gdzie hoduje i trenuje sie konie. Założyciel Organizacji AIAT i obecny Prezydent Międzynarodowej Organizacji Powożenia Tradycyjnego.

2.Bruno Kellinghusen były zawodnik 4 konnych zaprzęgów prowadzący duży salon sprzedaży powozów konnych uprzęży oraz wszystkiego co dotyczy sportów zaprzęgowych. Znawca wszystkiego co dotyczy zaprzęgow, od wielu lat międzynarodowy sędzia zawodów sportowych i zawodów tradycji.

 

Zawodnicy startujący w Konkursie:

Jacek Jantoń (PL)
Przedsiębiorca z okolic Łodzi, miłośnik koni i powożenia, aktywnie wspierający tę dyscyplinę sportu, z końmi związany od dziecka, od 8 lat właściciel Stajni Jantoniów i Winnicy Jantoniów w Wymysłowie Francuskim. Z wykształcenia ekonomista na co dzień zajmujący się produkcją i importem wina, które stanowi jego drugą życiową pasję. W maju 2014 roku uczestniczył w najbardziej prestiżowym na świecie Konkursie Tradycyjnego Powożenia w Cuts niedaleko Paryża. 

 Leo Lemson ( Holandia)

 

 

 

 

Urbain Van de Voorde (Belgia)

 
Czołowy belgijski powożący od lat uczestnik wielu prestiżowych konkursów tradycyjnego powożenia
Henryk Wakulik (PL)
Miłośnik koni,właściciel stajni zaprzęgowej w Niemczy oferującej przejażdżki bryczką po okolicy, do ślubu oraz z
innych okazji. Brał udział w I Międzynarodowym Konkursie Tradycyjnego Powożenia w Książu. W tym roku również wystartuje wraz z córkami Anną i Joanną powozem typu Victoria wyprodukowanym w 1912r. zaprzęgniętym w parę koni.
Christian Mettler (CH)
Wieloletni zawodnik sportów zaprzęgowych, członek kadry narodowej Szwajcarii.
Od wielu lat startuje również w zawodach tradycyjnego powożenia. 3-krotny zwycięzca rocznego rankingu Federacji AIAT.
Na co dzień zawodowo zajmuje się ortopedycznym kuciem koni. Zwycięzca Konkursu w Książu w roku 2013.

 

Rafał Landowski (PL)

 

Rafał Landowski z końmi związany od 20 lat, posiada własną staję. Z wykształcenia lekarz, na codzień chirurg, po godzinach pasjonat jeździectwa. Przygodę z powożeniem rozpoczął w roku 2013 pod okiem Wiesława Sadowskiego.Konkurs w Książu jest debiutem w tego typu zawodach.

 

 

 

Wiesław Sadowski (PL)

Właściciel Stajni WS Centrum Koni Rasy Fryzyjskiej, od 20 lat zajmuje się hodowlą koni. Zdobywca wielu tytułów hodowlanych m.in. Złotej Odznaki PZHK. W pierwszych latach zajmował się hodowla koni rasy sp. Obecnie od
10 lat prowadzi stajnię koni rasy fryzyjskiej i andaluzyjskiej. Sprowadza  wyselekcjonowane, premiowane młode konie z Holandii oraz Hiszpanii i profesjonalne przygotowuje je do zaprzęgu oraz pod siodłem. W pracy z końmi przez wiele lat pomagał mu Mistrz Powożenia zaprzęgami 4-konnymi – Zygmunt Waliszewski.W roku 2013 w Międzynarodowym Konkursie Tradycyjnego Powożenia w Książu zdobył I miejsce w kategorii tandem.

 

 

Matthias Pfeifer ( D)

 

 

 

Krzysztof Szuster (PL)

Aktor , reżyser  teatralny, kolekcjoner zabytkowych powozów i sikawek konnych, hodowca koni. Wszystkim powozom i sikawkom, ze swej  kolekcji, przywraca  dawną świetność. Wykorzystuje je do pokazów i zawodów w praktycznym powożeniu. Ma zjeżdżone  konie do czwórki, randomu, kwadromu, piątki w szydło, szóstki, siódemki i ósemki. W tym roku zapowiedział zaprezentowanie dziesiątki w klin. Powozi wyłącznie końmi swojej hodowli. W ubiegłym  roku dwukrotnie  zajął drugie miejsce na międzynarodowych zawodach w Cuts  we Francji i w Celle w Niemczech powożąc  piątką koni.

 

 

Justyna Świętoń (PL)

Do tej pory startowała z powodzeniem  jako luzak na  pokazach w Polsce  i konkursach praktycznego powożenia  w Cuts i Celle. Książ będzie jej debiutem jako powożącej . Jej pasażerami będą  Krzysztof Szuster i pewna tajemnicza dama doskonale znana całej Polsce . Wystartuje końmi hodowli stadniny M.K.Szuster zaprzężonymi w ponad 100 letniego mylorda produkcji  firmy  Schustala  z jej  raciborskiej filii .

 

 

 

Krystyna Gil (PL)

 

Miłośniczka koni, uczestniczka wielu zawodów amatorskich. Debiutuje w zawodach powożenia tradycyjnego. Powozić będzie końmi rasy KWPN, zaprzęgniętymi w tandem do pojazdu typu gig. Właścicielami zaprzęgu i koni są Liliana i Mariusz Witkowscy ze stajni w Sokolej Górze w woj. łódzkim

 

 

Ryszard Gil (PL)

 

Wieloletni zawodnik dyscypliny powożenia PZJ, odnoszący sukcesy w krajowych i międzynarodowych zawodach zaprzęgowych, były reprezentant Kadry Narodowej. Obecnie trener koni w stajni Liliany i Mariusza Witkowskich właścicieli zabytkowego dworu i parku w Sokolej Górze w woj. łódzkim

 

 

Krzysztof Leszczyński (PL)

Właściciel stajni i gospodarstwa agroturystycznego „Folwark Leszczynówka” w Budzów Kolonii niedaleko Srebrnej Góry. Z końmi związany od 16 lat, a od 8 lat miłośnik i pasjonat powożenia, jednakże dopiero w 2014 rozpoczął starty w zawodach w powożeniu. W tym roku  wziął również  udział jako luzak  w kilku międzynarodowych zawodach w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi.  Udział w zawodach w Książu to jego debiut w powożeniu tradycyjnym. Razem z nim wystąpi cała rodzina prezentując się w powozie typu victoria przedwojennej produkcji nieznanego producenta, zaprzęgniętej do śląskiego ogiera Tabun.

 

Marek Hałas (PL)

Miłośnik koni. Członek Sudeckiego Ludowego Klubu Sportowego Książ, startujący amatorsko w zawodach w powożeniu od kilku lat. Zajmuje się także układaniem koni do zaprzęgu.

Kolekcjoner użytkowych pojazdów zaprzęgowych. Powozić będzie dwoma klaczami pony ,których właścicielkami są córki zawodnika: Małgorzata i Marta . Konie zaprzęgnięte będą do wagonetki z początku XX wieku, którą zawodnik sam odrestaurował.

 

Piotr Mazurek (PL)

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Stelmach (PL)

Powożący Tomasz Stelmach,miłośnik koni i historycznych powozów. Konkurs w Książu to jego debiut jako powożącego.Wspólnie z żoną Anną prowadzą gospodarstwo agroturystyczne i stajnię  Agro-Podkówka w Świdniku na Dolnym Śląsku, w której hodują konie rasy fryzyjskiej. Ogier którym powozi T.Stelmach ma jeden z najwyższych tytułów hodowlanych w Polsce.  2 letnia klacz z jego hodowli została czempionem roku 2013 na przeglądzie hodowlanym z udziałem inspektorów z Holandii.

 

 

Rafał Woźniak (PL)

Rafał Woźniak miłośnik koni oraz powozów  w Książu od dzieciństwa  tradycje rodzinne związane ze stadem Książ dziadek masztalerz , tato koniuszy sam pracowal w stadzie gdzie odnosił wiele sukcesów w powożeniu. Uczestnik wielu zawodów w tym w przepięknym Cuts   pracował i powoził dla barona Langlada .Obecnie pracujący w Agroturystyce Agro-Podkówka w Świdniku gdzie opiekuje się stajnią i prowadzi jazdy konne . Powozi parą Fryzów które są własnością Tomasza Stelmacha  zaprzegniętych w powóz typu spaider wyprodukowany 2010r  przez Marka Dorucha . W pierwszej edycji para ta zdobyła zaszczytne 3 miejsce.

 

Karolina Kubańska (PL)

Pasjonatka koni, związana z nimi od dzieciństwa. Zaprzęgami powozi dopiero od jesieni 2013 r., a ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy w zawodach amatorskich, m.in. II miejsce w Towarzyskich Zawodach Konia Śląskiego w Książu oraz I miejsce w II eliminacji Dolnośląskiej Amatorskiej Ligi Zaprzęgowej 2014, której jest główną organizatorką. Start w Książu to Jej debiut w zawodach powożenia tradycyjnego. Powozić będzie klaczą rasy śląskiej, której jest właścicielką, a bryczka to klappbreak własności Krzysztofa Szczepaniaka ARON Powozy.

 

 

 

 

Zdzisław Jurkiewicz (PL)

Zdzisław Jurkiewicz miłośnik i hodowca koni z Trzebicza koło Drezdenka. Pasjonat zaprzęgów czterokonnych. Startuje amatorsko w zawodach w powożeniu od kilku lat, jak i również uczestniczy w licznych pokazach. Debiutant w Konkursie Tradycyjnego Powożenia, gdzie wystartuje  zaprzęgiem czterokonnym w  30-sto letnim Lando przeszklonym na pasach w towarzystwie Patrycji Jurkiewicz i Lilli Chiluty.

 

 

 

 

 

Michał Żarnawski (PL)

Miłośnik i hodowca koni rasy American Quarter Horse od 1997 prowadzący ośrodek jeździecki Western Riding Center BRONCO w Broku. Wielokrotny finalista i zwycięzca międzynarodowych mistrzostw Polski w konkurencjach western i rodeo. Reprezentant Polski na zawodach poza granicami kraju.

Od 2012 próbuje swoich sił w sporcie zaprzęgowym. Debiutuje w zawodach tego typu z parą fryzów zaprzężonych do powozu typu caleche, będących własnością Adama Pyskło.

 

 

 

 

Roman Kusz (PL)

  Pierwsze kroki w powożeniu stawiał w Bogusławickim Klubie Jeździeckim, nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego. Debiut na Mistrzostwach Polski w 1985r. zakończył wygraną.Później jeszcze sześć razy zdobył złoto, trzy razy srebro i dwa razy brąz w Mistrzostwach Polski. Dodatkowo na swoim koncie ma zdobycie ośmiu medali na Mistrzostwach Świata – dwóch srebrnych i sześciu brązowych (indywidualnie i drużynowo). W swojej karierze był 2 razy pierwszy i 4 razy drugi w rankingu światowym. Obecnie Roman Kusz prowadzi własny ośrodek treningowy zlokalizowany w miejscowości Helenka k. Sochaczewa. Działalność ukierunkowana jest głównie na przygotowanie koni do pracy w zaprzęgu. Preferuje rasę śląską. W ofercie znajdują się konie zarówno sportowe jak i rekreacyjne.
                                                          Od kilku lat jest też producentem samochodów do przewozu koni.

 

 

Wyniki:

 

_____________________________

_____________________________

I Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless (20-21 lipca 2013r.) w Książu:

 

Piękne konie w zabytkowych ekwipażach, panie w wytwornych kapeluszach, panowie w cylindrach, a wszystko to na tle malowniczo położonego zamku Książ.

Pierwszy w Polsce Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia przeszedł do historii.

Dwa single, trzy tandemy, osiem par, dwie czwórki i jeden „einhorn”, czyli trójka w szpic. Takie zaprzęgi wzięły udział w tym historycznym wydarzeniu. Gościliśmy zawodników z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Francji. Grupa polskich powożących również nie zawiodła, oprócz znanych z hipodromów twarzy w konkursie wzięli udział również debiutanci.

 

 

_____________________________

 

_____________________________

 

 

Przeszkody:

POZDROWIENIE   

Powożący trzyma lejce i bat w lewej ręce i przejeżdża między liniami, bez ich przekroczenia, jednocześnie trzymając nakrycie głowy w prawej ręce . Pozdrawia skłonem głowy i odstawioną ręką. W trakcie przejazdu między liniami obowiązuje trzymanie lejc i bata bez przekładania rąk i bez pomocy. Użycie hamulca niedozwolone.

 

Punkty karne:

 • ominięcie przeszkody                  20 pkt.k
 • przejechanie przez linie ograniczające, poprawianie lejc lub bata, brak pozdrowienia, użycie hamulca    10 pkt.k
 • przejazd bezbłędny                          0 pkt.k

===========================================================================================

COFANIE

Zatrzymanie pojazdu przed linią A. Cofając przejechać linię A tylnymi kołami oraz linię B tylnymi kołami pojazdu,bez pomocy ,bez strącenia piłeczki. Wyjechać przodem z przeszkody. Użycie w strefie przeszkody hamulca niedozwolone.

 

 

Punkty karne

 • Ominięcie przeszkody  20 pkt. k
 • Cofnięcie bez przejechania linii B lub uderzenie kegla lub odłożenie bata, pomoc  z zewnątrz, użycie hamulca 10pkt k
 • Przejazd bezbłędny 0 pkt. k

================================================================================================

 

DYWAN

 

Punkty karne :

 • Nie wjechanie w przeszkodę                                                                                 20 pkt. k
 • Nie przejechanie przez dywan lub strącenie piłeczki,

nie trzymanie bata w ręce, pomoc z zewnątrz, użycie hamulca               10 pkt. k

 • Przejazd bezbłędny                                                                                                     0 pkt. k

============================================================================================

 

WOLTA W PRAWO

 

Bez strącenia piłeczki na początku wolty i bez pomocy należy przejechać woltę na prawą rękę i zakończyć w tym samym miejscu. Prowadzenie zaprzęgu jedną ręką,w drugiej bat na wyprostowanym ramieniu.Rozpoczęcie i zakończenie volty następuje, gdy powożący przetnie linię między keglami. Woltę należy przejechać płynnie, bez zatrzymania lub cofnięcia, użycie hamulca niedozwolone.

Punkty karne:

 

 • Nie wjechanie w przeszkodę            20 pkt. k
 • Nieprecyzyjne wykonanie Volty,nie trzymanie bata na wyprostowanej ręce, pomoc z zewnątrz lub użycie hamulca                                                    10 pkt. k
 • Przejazd prawidłowy                             0 pkt. k

===========================================================================================

PARKOWANIE

Cofnięcie tylną osią poza linię A, bez pomocy, bez strącenia piłeczek i niedotykania linii ograniczających B i C

Użycie hamulca niedozwolone

Punkty karne:

 •  Nie wjechanie w przeszkodę                                                                                                             20 pkt.k
 •  Nieprawidłowy wjazd i odłożenie bata, pomoc  zewnętrzna,użycie hamulca               10 pkt.k
 •  Przejazd prawidłowy                                                                                                                             0 pkt.k

 

========================================================================================

 

MUZYKA

Zaprzęg musi przejechać między liniami, bez ich przekraczania oraz bez pomocy z zewnątrz. Użycie hamulca zabronione.

Punkty karne

 • Nie wjechanie w przeszkodę                                                                                    20 pkt.k
 • Przejechanie linii lub odłożenie bata pomoc lub użycie hamulca              10 pkt.k
 • Przejazd bezbłędny                                                                                                         0 pkt.k

 

_____________________________

_____________________________

 

 

SPONSORZY I PARTNERZY:

 

Stado Ogierów Książ – jednostka hodowli koni, grupująca ogiery głównie rasy śląskiej. Przy stadzie działa również stadnina klaczy. Stado mieści się w zabytkowych zabudowaniach stajennych i powozowni nieopodal zamku Książ w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Stado jest głównym ośrodkiem i jedynym państwowym podmiotem hodowli koni rasy śląskiej w Polsce. Konie śląskie wyhodowane w Książu są obecne na wszystkich wystawach zwierząt hodowlanych w kraju, plasując się od lat 50. XX wieku w ścisłej czołówce. Stado jest jedynym w Polsce miejscem przeprowadzania zaprzęgowych prób dzielności dla ogierów i klaczy rasy śląskiej. Próby te mają na celu monitorowanie materiału hodowlanego koni śląskich w Polsce.

 

Agencja Nieruchomości Rolnych jest następcą prawnym Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Kontynuuje ona pod nową nazwą dotychczasową działalność AWRSP, z uwzględnieniem regulacji zawartych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. ANR jest państwową osobą prawną oraz instytucją powierniczą, której Skarb Państwa powierzył wykonywanie prawa własności i innych praw rzeczowych na jego rzecz w stosunku do mienia państwowego w rolnictwie. ANR jest głównym sponsorem Konkursów Tradycyjnego Powożenia w Polsce

 

Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o. o. powstał w 1991 roku, a jego założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Oferta spółki obejmuje zwiedzanie kompleksu zamkowo – parkowego dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Ponad to przedsiębiorstwo zajmuje się organizacją imprez targowych zarówno krajowych jak i zagranicznych, sympozjów, konferencji naukowych, uroczystości okolicznościowych, bali i bankietów, oddając do dyspozycji Gości zamkowe komnaty. Z usług przedsiębiorstwa korzystają często ekipy filmowe, wykorzystując tutejsze znakomite plenery.

 

Muzeum Powozów Galowice zostało ufundowane przez dr. Tadeusza Kołacza i funkcjonuje w miejscowości Galowice 10 km na południe od Wrocławia. Organem prowadzącym placówkę jest Fundacja Gallen – organizacja pożytku publicznego. Muzeum mieści się w zbudowanym około 1730 roku szachulcowym spichlerzu. Stała ekspozycja prezentuje 50 pojazdów konnych i sań z całej Europy, bogaty zbiór rzędów końskich  z kolekcji Pawła Biczysko oraz mnóstwo akcesoriów związanych z podróżami pojazdami konnymi. Przy Muzeum funkcjonuje kawiarnia, sale wystawowe, konferencyjne i bankietowe. Misją Fundacji Gallen jest edukacja historyczna, dlatego najczęstszym gościem w tygodniu są szkoły i przedszkola. www.muzeumgalowice.pl

 

Over Group jest uznanym i wiodącym producentem preparatów dla hodowli zwierząt gospodarskich oraz zoologiczno-weterynaryjnych. Z tym rynkiem wiąże się nasza główna działalność handlowa, łącznie z organizacją exportu. Nowymi kierunkami rozwoju są informatyczne rozwiązania. Misją spółki jest tworzenie skutecznych i wyjątkowych produktów, które każdego dnia ułatwiają życie naszych Klientów, oszczędzając ich czas i pieniądze. Stawiamy na ciągły rozwój, nowe technologie i z odwagą prowadzimy działalność w kolejnych branżach.

Polskie Towarzystwo Powozowe, dawniej Stowarzyszenie Miłośników Powozów i Zaprzęgów. Celem Stowarzyszenia jest:  powszechnianie i poszerzanie wiedzy o tradycyjnych pojazdach i zaprzęgach konnych, ze szczególnym uwzględnieniem powozów z XIX i początków XX wieku, integracja miłośników historycznych powozów i zaprzęgów, popularyzacja wiedzy o historycznych pojazdach i zaprzęgach konnych oraz popularyzacja tradycyjnego powożenia.

Zrzeszeni w Stowarzyszeniu kolekcjonerzy, powożący, eksperci oraz sympatycy powozów i zaprzęgów odbywają corocznie 2,5 dniowe spotkanie  merytoryczne poświęcone historycznym  pojazdom i zaprzęgom konnym oraz kilkudniowy wyjazd poznawczy po Europie. W roku 2014 trasa wycieczki zaplanowana jest na południu Niemiec w rejonie Stutgartu. Tematem wspólnej tegorocznej konferencji naukowej organizowanej przez Muzeum Zamek w Łańcucie jest największa w Europie wytwórnia pojazdów konnych Schustala.

 

Firma Produkcja i Renowacja Powozów Marek Doruch prowadzi działalność od 1991r. Produkuje powozy konne i wiernie odrestaurowuje pojazdy historyczne.Wzorujac się na modelach oryginalnych,tworzy ekskluzywne i eleganckie powozy. Kopiuje pojazdy historyczne, jak również buduje nowe według zleconych wzorów. Właściciel firmy,jest znawcą z dziedziny restaurowania historycznych powozów.

Jest jedną z najstarszych w Polsce firm dostarczających sprzęt dla strzelców sportowych i myśliwych ,prowadzi także  hodowlę  koni zaprzęgowych .  Dzięki wieloletniej pasji właścicieli w stadninie w Budziskach pod Warszawą  udało się zgromadzić pokaźną kolekcję zabytkowych : rzędów ,   powozów i sikawek konnych . Wśród  unikalnych eksponatów znajdują się : brek księcia Sanguszki , sikawka  z 1812 roku oraz drewniana  drabina konna z 1880 roku. Firma organizuje pikniki strzeleckie ,wystawy ,pokazy powożenia , uświetnia  okolicznościowe uroczystości  wykorzystując  wielokonne zaprzęgi  .

 

Jeździecki Klub Sportowy JAGODNE działa od roku 1997. Specjalizuje się w dyscyplinie powożenia i ujeżdżenia, w tym również w sprzedaży koni sportowych do w/w dyscyplin. Oprócz tego świadczy usługi w zakresie nauki powożenia dla początkujących i zaawansowanych, przygotowaniu koni do pracy w zaprzęgu, aranżacji zaprzęgi (dobór koni, pojazdu, uprzęży), przygotowaniu koni do udzaiłu w zawodach sportowych w ujeżdżeniu i powożeniu. W klubie trenują także zawodnicy Kadry Narodowej Paraujeżdżenia. Jagodne specjalizuje się rownież w organizacji rożnego rodzaju szkoleń, egzaminów na odzanki jeździeckie PZJ oraz imprez, mających na celu propagowanie dyscypliny powożenia i ujeżdżenie (m.in. Halowy Puchar Powożenia, Mistrzostwa Polski Dziennikarzy MEDIA DRVING CUP oraz   Międzynarodowy Konkursów Tradycyjnego Powożenia).

 

Celebro to wino, które powstało, by towarzyszyć posiłkom. Dobrze dobrane  do potrawy podnosi jej walory smakowe i pozwala w pełni korzystać z rozkoszy podniebienia. Pod marką Celebro produkowane  są dwie odmiany wina białego: francuskie i hiszpańskie oraz dwie czerwonego: włoskie i argentyńskie. Wino to dobry towarzysz romantycznych spotkań przy świecach i dyskusji o tym co ważne i błahe. To także sprawdzony kompan dobrej zabawy, dodający jej brakującej nam zwykle na co dzień fantazji. Skosztuj Celebro. Odkorkuj wyobraźnię.