Kolejny udany start w Konkursach Tradycyjnego Powożenia odnotował Jacek Jantoń uczestnicząc jako jedyny przedstawiciel Polski w konkursie w Lissago niedaleko Mediolanu, który odbył się w dniach 4-5 10 2014 roku na terenie nowoczesnego ośrodka jeździeckiego Borgo di Mustonate będącego częścią zabytkowej wioski turystycznej odrestaurowanej przez lokalnego producenta grappy Francesco Aletti Montano. Nasz reprezentant w swojej kategorii z wynikiem 30,58 punktu zajął II miejsce tracąc do zwycięzcy zaledwie 1,08 punktu. Podobnie jak w poprzednim konkursie w Celle w sierpniu br. Jacek Jantoń powoził parą 5-letnich wałachów śląskich Brando i Lator zaprzęgniętych do ponad stuletniego pojazdu Siamesen Phaeton odrestaurowanego w tym roku przez Firmę Marka Dorucha z Niemczy.

 

    Konkursy tradycyjnego powożenia składają się z trzech konkurencji. Pierwsza z nich to prezentacja, podczas której sędziowie oceniają powozy, konie, uprzęże, stroje powożących i pasażerów oraz zgodność ze stylem i prezentowaną epoką. Druga konkurencja to 15-sto kilometrowy przejazd w terenie z pokonaniem 5-ciu przeszkód, mających na celu zaprezentowanie umiejętności koni i powożących. Trzecia to zręczność powożenia, praktycznie identyczna jak w klasycznych zawodach zaprzęgowych.

 

    Konkurs w Lissago był niezwykle wymagający, szczególnie konkurencja terenowa wiodąca częściowo górskimi szlakami była dużym wyzwaniem dla koni i uczestników powożących zabytkowymi, najczęściej nieposiadającymi hamulców pojazdami. Jednak reprezentant biało-czerwonych, który uczestniczył już w najbardziej prestiżowych konkursach w Cuts we Francji, w Celle w Niemczech oraz w obu edycjach Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu po dwóch konkurencjach zajmował I miejsce.

 

W KTP w Lissago wzięło udział 39 zaprzęgów.

 

    Spora publiczność, która przybyła aby podziwiać uczestników konkursu, mogła chociaż na chwilę przenieść się do epoki, w której na ulicach królowały przepiękne ekwipaże i można było spotkać panie oraz panów w wytwornych strojach. Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia to niewątpliwie impreza, która dostarcza widzom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń i doznań estetycznych.

 

 

 

 

Marek Doruch   

Polskie Towarzystwo Powozowe