W dniach 16-17 08 2014 roku w niemieckim CELLE odbył się 5-ty Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia. Konkurs w Celle to jedna z najbardziej prestiżowych tego typu imprez na świecie, która przyciąga co roku miłośników koni, zabytkowych powozów oraz tradycyjnego powożenia.  W tegorocznej edycji wzięło udział 45 ekip z ośmiu państw, w tym jedna z Australii. Polskę reprezentował Jacek Jantoń powożący parą koni śląskich Lator i Brando, zaprzęgniętych do zabytkowego powozu Siamesen Phaeton, który przeszedł gruntowną renowację w Zakładzie Marka Dorucha w Niemczy.Pojazd, przy prezentacji, otrzymał u sędziów niemalże maksymalne noty. Naszym reprezentantem był uczestnik obu edycji Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu w lipcu 2013 i w lipcu 2014 roku oraz najbardziej prestiżowego i najstarszego konkursu w Cuts niedaleko Paryża w maju 2014 roku. Konkursy tradycyjnego powożenia składają się z trzech konkurencji. Pierwsza z nich to prezentacja, podczas której sędziowie oceniają powozy, konie, uprzęże, stroje powożących i pasażerów oraz zgodność ze stylem i prezentowaną epoką. Druga konkurencja to 15-sto kilometrowy przejazd w terenie z pokonaniem 5-ciu przeszkód, mających na celu zaprezentowanie umiejętności koni i powożących. Trzecia to zręczność powożenia, praktycznie identyczna jak w klasycznych zawodach zaprzęgowych. 
Konkurs w Celle swą wyjątkowość zawdzięcza malowniczej scenerii zamku Celle jego francuskiego ogrodu i znanej na całym świecie stadniny koni. Wielotysięczna publiczność, która przybywa aby podziwiać uczestników konkursu, może chociaż na te dwa dni przenieść się do epoki, w której na ulicach królowały przepiękne ekwipaże i można było spotkać panie oraz panów w wytwornych strojach. Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia to niewątpliwie impreza, która dostarcza widzom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń i doznań estetycznych. 
W 5-tym Międzynarodowym Konkursie Tradycyjnego Powożenia w Celle, w którym uczestniczyło 45 zaprzęgów nasz reprezentant zajął 6 te miejsce.
 
 
 

Marek Doruch   

 

Polskie Towarzystwo Powozowe